Haber

ABD’de uluslararası seyahat edenler için Covid-19 aşı zorunluluğunun kaldırılması

YENİ ABD, hava yoluyla seyahat eden uluslararası yolcular için Covid-19 aşı zorunluluğunun önümüzdeki hafta kaldırılacağını duyurdu.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, 2021 yılında Kovid-19 salgını nedeniyle alınan aşı zorunluluğu kararının, hava yolu ile seyahat eden federal çalışanlar ve uluslararası yolcular için 11 Mayıs prestijiyle sona ereceği açıklandı.

Açıklamada, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlıkları (HHS) ile İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS) okullardan, sağlık kurumlarından ve karadan gelen Amerikan vatandaşı olmayan vatandaşlar için aşı zorunluluğuna son verme sürecini başlattığı hatırlatıldı. ile ilgili detaylı bilgilerin önümüzdeki günlerde paylaşılacağı belirtildi.

Halk sağlığı açısından değerli olduğu için aşılama zorunluluğunun gerekli görüldüğü dile getirilen açıklamada, bu yolla milyonlarca hayatın kurtarıldığı belirtildi.

Kararın düzensiz göçmenler üzerindeki etkisi sorgulanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İç Güvenlik Bakanı Alejandro Majorkas, 11 Mayıs itibarıyla Kovid-19 salgınına ilişkin “Ulusal Acil Durum Bildirgesi”nin feshedilmesiyle ABD’ye yasa dışı yöntemlerle gelen düzensiz göçmenlerin işlemlerine son verecek. Ulusal Olağanüstü Hal kapsamından çıkarılmasının, 8. madde çerçevesinde ele alınacağını duyurdu.

Mayorkas, sınırda yakalananların derhal sınır dışı edilmelerinin yanı sıra 5 yıla kadar giriş yasağına tabi tutulacağını, bu ihlale karışanların birkaç kez tutuklanacağını bildirdi.

Alejandro Majorkas, ABD’nin Meksika sınırında oluşacak göç dalgasını önlemek ve insanların bölgeden ayrılmasını önlemek amacıyla önce Guatemala ve Kolombiya’da daha sonra diğer bölge ülkelerinde “göç merkezleri” kuracaklarını açıkladı. kaçakçıların eline düşüyor.

Kovid-19 salgını sırasında ABD yönetimi, ABD Anayasası’nın kamu sağlığı, medeni haklar ve sosyal refah kararlarını içeren 42. maddesi kapsamında Amerikan topraklarına gelen sistematik olmayan göçmenleri hızla sınır dışı ediyordu.

ABD Lideri Joe Biden, “Olağanüstü Hal Bildirgesi”ni yürürlükten kaldıran yasa tasarısını 11 Nisan’da imzaladı, ancak ABD Yüksek Mahkemesi bu süreci 11 Mayıs’ta sonlandırmaya karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu