Haber

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Mahalle Muhtarlarıyla Su Sorunu Toplantısı Gerçekleştirdi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla’nın Bodrum ilçesinde kuraklık nedeniyle yaşanan su sorununun nedenleri ve mevcut duruma ilişkin mahalle muhtarlarıyla toplantı gerçekleştirdi.

Herodot Kültür Merkezi’ndeki toplantıda konutlara su ve depo ikmali sağlamak için 18 saat çalıştıklarını belirten Önder Aras, toplantının amacını ve amacını anlattı.

Belediye Başkanı Ahmet Aras, konuşmasında su sorununa ilişkin valilik, DSİ ve MUSKİ ile görüştüğünü ve MUSKİ’nin kısa vadede çözüm sağlamak amacıyla yeni kuyular açtığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sazköy tarafında 3 yeni kuyu daha açılacak. İlki dün akşam itibarıyla devreye girdi. DSİ Geyik Barajı’ndan su alınmasına izin verdi. Buradan su alınıp yeniden halkın kullanımına verilmeye başlandı. Bu, Yalıkavak, Gölköy ve Gündoğan yakalarını besleyecek kaynaktır, dolayısıyla yeraltı suyundan da faydalanacağız. “Kuyulardan gelecek su daha çok orta ve güney kesimlerde kullanılacak. Aynı zamanda Akgedik Barajı’ndan da su temini için çalışmalar yapılıyor.”

“Bu bir halk sağlığı sorunudur”

Bölgenin su sorununun sadece belediyelere bırakılamayacağını ve bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirten Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendi imkanlarımızla neler yapabileceğimizi biliyoruz. Mümkün olsaydı zaten deniz arıtmayı devreye alırdık. Elimizdeki kuyulardan tankerlerle vatandaşlarımıza bedava su dağıtıyoruz. Şu anda yapabildiğimiz bu. ama projelerimiz var, bunları sizlerle paylaşacağım. Yetki verilirse en kısa sürede yapacağız. Çözülmezse 100 tankerlik filoyla ‘Bütün vatandaşlarımızın evlerine su sağlayacağız. Burada asla çaresizce bekleyemeyiz. Çünkü bu bir halk sağlığı sorunudur, yaşamı ilgilendiren bir sorundur. Bu sorunları bir an önce çeşitli çözüm önerileriyle birlikte kamuoyunun bilgisine sunmak zorundayız.”

Toplantıda hazır bulunan Kent Yönetim Kurulu Başkanı Arif Yılmaz, su sorununun çözümüne yönelik tedbirlerin inşaat ruhsatı yasaklarıyla başlaması gerektiğini vurgulayarak, konuyla ilgili sadece önlem değil, meclis kararlarının da alınması gerektiğini belirtti. – MUĞLA

haber-canakci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu